top of page

Karaciğer detoksu yapmak için en önemli 7 nedenimiz:

Karaciğer sağlığınıza verimli bir katkıda bulunmak adına detoks yapmanın iyi bir fikir olmasının birkaç nedeni var.

Karaciğer detoksu yapmak için en önemli 7 nedenimiz:


1. Doymuş ve İşlenmiş Yağlar Bakımından Zengin Beslenme Alışkanlığı:

İşlenmiş yağlar (margarin, kanola yağı, mısır yağı ve yerfıstığı yağı gibi), kızarmış yiyecekler veya çok sayıda organik olmayan hayvansal yiyecek içeren işlenmiş yiyecek yiyorsanız karaciğeriniz fazla mesai yapacaktır. Çünkü bu gıdaların parçalanması ve sindirilmesi zordur ve tüm bu iş karaciğere düşer. Ayrıca sindirildikleri takdirde de çok sayıda toksin üretirler.


2. İşlenmiş Karbonhidratlar Bakımından Zengin Beslenme Alışkanlığı:

İşlenmiş yağların karaciğeri aşırı yüklemesi gibi; beyaz ekmek, beyaz makarna, şekerli ürünler gibi işlenmiş karbonhidratlı yiyeceklerin tümü, kan şekeri seviyesini sabit tutmak için karaciğere ekstra çaba yükü getirir. İşlenmiş karbonhidrat açısından zengin bir diyet ile beslenmek karaciğerinizin fazla mesai yaptığı anlamına gelir.


3. Alkol Tüketimi veya Reçeteli İlaç Kullanımı:

Karaciğer, vücudunuza giren her maddeyi filtremelek zorundadır. Alkol ve ilaçlar, filtrelemesi en zor olanlardan bazılarıdır. Bu maddelerin belirli bir süre boyunca fazla tüketilmesi karaciğer hasarına ve hatta karaciğer yağlanmasına veya siroza yol açabilir. Bu maddeler aslında karaciğerinizin düzgün çalışmasını engelleyerek onları ekstra toksik hale getirebilir.


4. Kirli Hava Soluma:

Şehir hayatında soluduğunuz hava kirleticilerle doludur. Araba egzozuna, klimaya, temizlik ve diğer endüstriyel yan ürünlere maruz kalıyoruz. Çok dikkartli besleniyorsanız bile yalnızca bu sebeple karaciğerinizin desteğe ihtiyacı olabilir. Akciğerlerinizden soluduğunuz tüm toksinler işlenmek için karaciğerinizden geçer. Bu, toksik havanın aşırı yüklenmiş bir karaciğere yol açabileceği anlamına gelir.


5. Yeterince Uyumama ve Dinlenmeme:

Karaciğerin en iyi şekilde çalışabilmesi için yeterince uyumanız gerekir. Karaciğer en çok gece 1 ile 3 saatleri arasında aktiftir. Karaciğeriniz devreye girdiğinde derin bir uykuda olacak kadar erken yatmıyorsanız, ona işini düzgün bir şekilde yapmak için gereken zamanı ve alanı tanımıyorsunuz demektir. Yeterli dinlenme, sağlıklı, optimal işleyen bir karaciğer için gereklidir.


6. Aşırı Egzersiz:

Bu sizi şaşırtabilir ama egzersiz yapmanın serbest radikal üretimine neden olduğunu biliyor muydunuz? Fakat bu, serbest radikal üretiminden kaçınmak için egzersiz yapmamanız gerektiği anlamına gelmez. Aksine, kanınızı ve lenfinizi pompalamak için yeterli aktivitede bulunmak önemlidir, böylece karaciğerde daha verimli hareket ederler ve bu da detoks sürecini destekler. Bununla birlikte, kendiniz aşırı çalıştırdığınızda, karaciğerin zamanında başa çıkmak için yeterli kaynağa sahip olamayacağı miktarda serbest radikal üretmeye başlarsınız. Aşırı antrenman yaptıysanız, ara verip karaciğerinize biraz sevgi verme vakti gelmiş olabilir.
Yukarıdaki açıklamada bahsedildiği gibi, karaciğer detoksu karaciğerin işlevlerini kolaylaştırmak için temel besinlere yer verir. Örneğin, birinci aşama, sadece birkaçını saymak gerekirse, C Vitamini, folik asit, Vitamin B3 ve B6 ve Vitamin E'ye dayanır. İkinci aşama, Kalsiyum'un yanı sıra Glisin ve Taurin gibi birçok temel amino asit kaynaklarından almanızı gerektirir. Besin değeri düşük bir diyet (yani işlenmiş gıdalar açısından zengin bir diyet veya genel olarak size yeterli kalori sağlamayan bir diyet) ile besleniyorsanız, karaciğerinizi detoksa sokmanız gerekebilir53 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bình luận


  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
bottom of page